co zabrac w Bieszczady?

Pierwszy raz w Bieszczadach: co zabrać w Bieszczady?

Do napisania tego artykułu nakłonił mnie kolega, który przekonał mnie, że jest sporo osób które takiego artykułu potrzebują. Coś w tym pewnie jest na rzeczy. Sam po sobie wiem, jak zmieniał się mój plecak na przestrzeni lat. Kiedyś toboł ważył lekko trzydzieści kilka kilogramów, dziś jest to ok. 15 kilo i śmiało może zejść poniżej 10.

Graty w Bieszczady, co zabrać a co zostawić?

Dlaczego to takie ważne? Ano dlatego, że na ogół cały czas masz garba na plecach i spora masa przekłada się na chęć do przygody, entuzjazm podróżowania, czas regeneracji. W skrócie- rano nie chce się ruszać w drogę, a wieczorem nie masz ochoty na biesiadę tylko zasnąć w kącie. Ciężki plecak, podobnie jak niewygodne buty mogą sporo namieszać w wyjazdowych planach.

Ewolucja bagażu, bieszczadzkiego plecaka, jest zawsze podobna.

Wszystko zaczyna się od wyboru plecaka. To temat na tyle obszerny, że może kiedyś skrobnę osobny tekst o plecakach. Sedno sprawy przy zakupie sprowadza się do post PRLowskiego pojęcia „przydatności”. Większy plecak, to większy bagaż a wiec mniej ograniczeń- wiec lepszy. „Kupuję większy. Poproszę plecak taki 90L i ani litra mniej”. W sklepie handlowiec wie, że większy to droższy- więc i marża większa, więc przekonuje że super wybór no i początkujący turysta ląduje w chacie z gigantycznym plecakiem do którego wszystko zmieści.

Czy warto WSZYSTKO zabierać ze sobą w Bieszczady?

Problem pierwszy: W Bieszczadach wszystko się przyda.

Niezależnie od tego czy jedziesz na trzy dni czy tydzień- zabierasz książkę, masę lumpów- gratów które nie są ani celem wyjazdu ani nie są uniwersalne. Wszak nie jedziesz na rewię mody, ani nie idziesz do czytelni. Te kilka dni bez książki się obejdzie- a zyskasz dużo więcej obserwując przyrodę czy rozmawiając z „miejscowymi”. Problem ten jest szczególnie uciążliwy u gadżeciaży, zabierają nóż do ryb, scyzoryk, nóż do chleba, czy wielki kindżał do niewiadomo czego- zamiast po prostu zgrabny nożyk niezastąpiony przy krojeniu zagrychy. Łyżka duża, łyżka mała, kubek, miska, talerzyk… plecak zaczyna wyglądać jak wyprawka szkolna do szkoły pitraszenia.

A więc tak: na ogół w Bieszczadach nic się nie przydaje, w każdym razie nie na tyle aby warto było to targać przez całą podróż na plecach.

Problem drugi: Wezmę w Bieszczady, żeby nie musieć szukać u innych.

Tu ciągle pokutuje problem wyobrażenia o Bieszczadach jako o miejscu gdzie psy dupami szczekają a miejscowi nie wiedzą co to sklep i pieniądze. Otóż wcale tak nie jest. W każdej miejscowości jest jakiś punkt handlowy i można kupić rozmaite przydasie. Kilka miejscowości jest wyposażonych w sklep typu GS (giees) i tam to już jest niezły skład. Tak samo nie ma targać konserw, czy innego żarcia z miasta. W Bieszczadach co chcesz kupisz na miejscu i nie musisz brać do garba wałuwy na tydzień z góry. Tu uwaga: sprawa nie dotyczy alkoholu własnej roboty. Jest to wartość uniwersalna i niemal zawsze jest tego za mało.

Problem trzeci: objętość plecaka- po tysiąckroć przekleństwo.

Zawsze jak spakujesz to co konieczne- a plecak jest w połowie pusty, to dorzucisz jeszcze sweter, czy buty na zmianę. I całe planowanie jak krew w pioch i wszystko na marne. Dlatego właśnie ważne jest aby kupować plecak mały.

A wiec co zabrać w Bieszczady?

I dlaczego nie więcej?

Często opowiadam historię, jak kiedyś znajoma, która dopiero co zaczynała przygodę z wycieczkami w Bieszczady zapytała mnie o ekwipunek w góry. Była to osoba wybitnie aspołeczna. Na pytanie „co zabrać w Bieszczady” odpowiedziałem, że trzy rzeczy: zapalniczkę, bimber i kondomy. Na jej oburzenie wyjaśniłem- że nigdy nie wie kiedy się to przyda a nie da się tego zaimprowizować z czegoś innego. Po kilku tygodniach zadzwoniła i przyznała mi rację. LOL

Po prawdzie, na wyjazdy w Bieszczady zabieram nieco więcej gratów. Poniżej na zdjęciu wszystko to co dobrze jest zabrać w Bieszczady:

 • srajtaśma !!!
 • plecak,
 • śpiwór
 • karimata,
 • namot,
 • sznurek
 • kubek,
 • odzież,
 • kosmetyczka,
 • ręcznik,
 • używki w płynie,
 • używki inne,
 • latarka,
 • powerbank,
 • mapa

Kolejność tutaj nie jest przypadkowa. To nie są priorytety, tylko kolejność pakowania, czyli zawartość "garba" od dołu. Warto wszystko pakować w siatki z biedry, worki na śmieci, czy cokolwiek innego. Izoluje się tym sposobem wilgoć, zapachy i można utrzymać wszystko we względnym porządku.

co zabrac w Bieszczady?

Plecak w Bieszczady

Jaki wybrać plecak w Bieszczady z grubsza rozpisałem się na początku artykułu. Możliwe, że kiedyś powstanie osobny tekst na ten temat. W dużym uproszczeniu: idealny plecak w Bieszczady powinien być mocny i bardzo mocny na dnie. Plecak musi być wygodny- i to nie taki wygodny w sklepie, na lekko i wypoczętych plecach. Plecak w Bieszczady musi być wygodny nawet jak jest bardzo ciężki i dźwigany na zmęczonych plecach po kilkunastu godzinach marszu w słońcu. Dobry plecak w Bieszczady to taki ok 40-50 litrów pojemnośći. 

Śpiwór w Bieszczady

Kwestia śpiwora w Bieszczady jest bardzo szerokim tematem. W skrócie: nie ma jednego idealnego. Inny śpiwór nadaje się na lato a inny na zimę. I tu nie ma co mędrkować. Wszelkie kompromisy i rozwiązania całoroczne to uchylenie od ideału letniego i zimowego- w efekcie końcowym nie masz idealnego śpiworu ani na lato ani na zimę. O śpiworach obiecuję niebawem napisać nieco obiektywnych przemyśleń. Śpiwór ładuje się w dół plecaka, do często oddzielanej grodzą części. Śpiwór jako jeden z najcięższych, najgęstszych gratów, powinien być na dole, aby się lepiej niosło. W oddzielonej części plecaka nie miesza się z dżemem, brudnymi gaciami i innymi zbytkami.
Od dziś jak zobaczę turystę z śpiworem w ręku, poza plecakiem, albo przyczepionym gdzieś z boku plecaka to będę smagał witką! 

Karimata

Karimata to nie jest jakiś super temat do rozkminiania. Jest jaka jest, wieksza, mniejsza, lepiej lub gorzej zwijana, bardziej lub mniej trwała czy lekka. Wybór głównie zależy od budżetu, bo nie oszukujmy się, te 100 czy 200g różnicy na karimacie nikomu nie robi. Trzeba pamietać, ze karimata to nie tylko substytut łóżka, ale czasem i tacy, stołu czy o zgrozo deski do krojenia (true story). Ważne, aby karimata była pod plecakiem. Wówczas możesz ciepnąć garba nawet w błoto, kałużę czy mokry śnieg- a śpiwór będzie suchy. Czasem plecaki nie mają domyślnie możliwości pakowania karimaty pod plecak- wówczas trzeba się postarać aby karimata była na dole. Powód? Komin plecaka jest najmniej stabilnym miejscem i mocowanie tam karimaty jest bardzo irytujące dla właściciela plecaka, obserwatorów. No mnie wtedy krew zalewa. 

Namiot w Bieszczady

Namiot w Bieszczady to temat rozwałkowany w internecie i w sumie na tej stronie też. Napisałem osobny artykuł o tym jaki jest idealny namiot w Bieszczady. Tylko gdzie go zapakować? Najlepiej do plecaka, aby był jak najbliżej lędźwi. Ewentualnie na zewnątrz plecaka, także blisko pleców. 

Szpej awaryjny- sznurek

Sznurek to coś co przydaje się zawsze. Najlepiej przyjąć taką średnicę, aby mógł zastąpić sznurowadła. Umożliwia ściąganie przedmiotów z wysokości, suszenie ciuchów, ciągniecie ciężarów lub spętanie banderowcy, który przespał w rowie Akcję Wisła. 

Gotowanie w Bieszczadach

Temat kubków w Bieszczady generalnie się nie porusza, a powinno. Co raz modniejsze kubki termiczne okazują się być wynalazkiem szatana! W takim kubku masz to co wlejesz. I koniec. Stare kubki emaliowane, stalowe, amelinowe dają tę zaletę, ze można jeszcze taki kubek wrzucić na ogień i coś tam w nim upitrasić. W swoim kubku z powodzeniem mogę zrobić dwie porcje wifonów na raz, ugotować kika jaj czy nawet coś podsmarzyć. Często w kubku metalowym można upitrasić całkiem niezły obiad. Polecam.

Poza naczyniem, potrzebny jest też narządź. Tu entuzjastą jestem posiadania osobnego noża uniwersalnego typu finka i harcerskiego niezbędnika (łyżka i widelec). Taki niezbędnik gnie się we wszystkie strony, no ale widelcem dźga się gotowanego ziemniaka a nie żywego prosiaka. Przykrą prawdą jest to, że od zawsze miejsca chaotycznych ruchów mas ludzkich są rajem dla złodziei. Jak ktoś wyciągnie jakis lepszy szpej do jedzenia- to od razu dostanie to się w czyjeś lepkie łapska. 

Turystyczna higiena i moda

Są kręgi turystyczne, gdzie odzież, kosmetyczka, ręcznik, na wyjazd w Bieszczady to nie są całkiem proste tematy. Zauważam dwie skrajności: jedni biorą zawsze za dużo, inni zupełnie nic. Zawsze się bierze za dużo- ale brać trzeba. I korzystać Koniec.  : p
Przy zakupie ciuchów warto przemyśleć odejscie od bawełny i zakup syntetyków, względnie wełny. Ciuchy takie lepiej grzeją, nie odparzają jak są przepocone i szybciej wysychają po praniu. Stare metody ubioru "na cebulę" są ciągle na propsie. Ciekawym patentem, jest wysyłka do domu ciuchów brudnych. Kosztem wizyty na poczcie, uzyskujemy co raz to lżejszy plecak w miarę jak z kolejnymi dniami wędrówki gramy się co raz bardziej liczy. 

Używki i swawole

Przez wzgląd na fakt, że piszę otwarcie o wypiciu piwa na jakimś przyjemnym miejscu widokowym, odmówiono mi sprzedaży przewodnika w pewnym schronisku. Temat używek pominę, bo okazuje się że to kwestie bardzo drażliwe i ostatecznie każdy podchodzi do tego indywidualnie. Warto jednak podkreślić: że picie na krzywy ryj bez końca nie znajduje uznania w społeczeństwie. 

Szpeje bajery

Gadżety elektroniczne i elektryczne: latarka, powebrank to elementy pozornie zbędne. Swoją przydatność docenią wszyscy ci, którzy potrzebują wezwać pomoc, którym telefon nagle zaczął się rozładowywać. Awaryjne sytuacje to takie, których nikt nie chce, ale mogą trafić sie każdemu. 

 

 

Zamów przewodnik po Bieszczadach!

Przekonaj się, że „Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę”.