
Gdzie na weekend w Bieszczady? Dzień pierwszy
Samochodowy szlak Bieszczady według Barnaby
Mapa Bieszczad- pierwszy dzień Bieszczadzkiej wycieczki:
Cisna, Bystre, Rabe, Chuczwice, Choceń A- Kamionki, Turzańsk B- Tarnawa, Kulaszne, Turzańsk Duszatyń, Cisna.
Początek szlaku Początek szlaku zaczynamy w Cisnej. Umownie START wyznaczyłem na parkingu przy Trolu. Jest spory, no i sam Trol dobrze mi się kojarzy. Z parkingu ruszamy do krzyżówki w lewo i na niej skręcamy także w lewo- na Lesko. Droga prowadzi przez Habkowce i serpentyny do Jabłonek. Habkowce mają dość ciekawą historię, o którą możliwe że pewnego dnia uzupełnię historię. Podobnie serpentyny wiążą się z ciekawą historią w czasie budowania drogi, ale o tym później. Walimy do Jabłonek, do Lasumiły.
Atrakcje Bieszczad- trasa Bieszczadzkiego szlaku- dzień pierwszy
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Lasumiła

Punkt 2. W Bieszczady z przewodnikiem – sprawdź, czy Lasumiła to najgrubsza jodła w Polsce
Lasumiła to najgrubsza, znaczy się największa, najstarsza i w ogóle naj naj jodła w Polsce. Mimo że jestem przewodnikiem po Bieszczadach, to szczerze mówiąc, nie wiem, skąd wziął się pomysł na to „naj” z drzewami. Może dlatego, że Lasy Państwowe prowadzą rabunkową gospodarkę leśną. Głupio byłoby lansować działkę, z której pozyskano najwięcej drzewa i prowadzić zrywkową drogą trasę do pustego pola.
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Sztolnia w Bystrem

Punkt 3. Sztolnia Fredry, zupełnie pomijany fragment historii Bieszczad
Zapraszam do bieszczadzkiej "Podróży W Czasie”
Kiedy jestem w Cisnej smuci mnie fakt, że bieszczadzką atrakcją dla wycieczek jest bar i słup z mosiężnymi tabliczkami. Taki turysta wyjedzie z Cisnej z odciśniętym piętnem w formie kontaktu z żulem i wonią szamba w centrum. A Cisna ma długą, ciekawą historię i jak się okazuje całkiem namacalną! Poznanie tej historii zaczynamy w Bystrem. Okazało się, że tereny od Diabligrodu na południe, należały kiedyś do Fredry. Tak, tego zbereźnika, komediopisarza. Fredro te ziemie odziedziczył, ale już za młodu odwiedzał.
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Kopalnia Bystre i Rabe

Punkt 4. Kopalnia Bystre i Rabe: bieszczadzki przemysł na skraju rezerwatu.
Okazja aby poznać rzeźbę geologiczną Bieszczad, odwiedzic plener WATACHY, znaleźć cenny kamień i wdrapać się niebezpieczną ścieżką na najfajniejsze miejsce na ognisko.
Spacer na kopalnię nie jest przesadnie romantyczny lub widokowy, ale głupio to miejsce minąć i nie odwiedzić. Kopalnia na miejscowych oznaczeniach nazwana jest „Rez. Gołoborze”. Wizyta w kopalni jest dość pouczająca, bo można zobaczyć to, co na ogół jest pod ziemią. O tej kopalni skrobnąłem parę słów w przewodniku po Bieszczadach. Dzięki wizycie na kopalni można zrozumieć skąd się wzięłły Jez. Duszatyńskie, Sine Wiry. Jest też okazja do ciekawego trawersu osypującym się zboczem.
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Rabe i punkt widokowy

Punkt 5. Punkt widokowy na Rabem
Punkt widokowy na Rabem jest dla mnie jak wisienka na zjadanym torcie. Niewiele jest już takich miejsc.
Ilość takich miejsc maleje. Tu jest spokój, mało turystów, praktycznie wcale śmieci. Tylko wypałów brakuje.
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Jeziorko Bobrowe

Punkt 6. Jezioro Bobrowe w Huczwicach
Podobno najwyżej położone stanowisko bobra.
To dość dziwne miejsce, bo jednocześnie sztuczne i naturalne. Widać konstrukcje zbudowane przez człowieka, ale nie rażą; a przyroda sama pcha się do oczu tak, że aż trudno oderwać wzrok.
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Choceń
Punkt 7. Miejsce po wsi- Choceń
Tutaj wskrzeszam dawną wieś do życia.
Na Choceniu przenoszę turystów w czasy, kiedy wieś tętniła życiem. Pokazuję stare piwnice, krawędzie domów, zarastające dukty, cerkwisko. Tłumaczę co, gdzie i dlaczego. Pokazuję nodowy na to, że wieś ciągle tętni życiem.
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Kamionki

Punkt 8. Punkt widokowy- Kamionki
Tutaj poza widokami nie ma nic. Są cudne widoki.
Na Kamionki prowadzę turystów z kilku powodów: super widoki, widoki i widoki. Często można spotkać tu żubry i niedźwiedzie- one też cenią sobie piękne krajobrazy.
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Turzańsk

Punkt 9. Cerkiew w Turzańsku
Trochę kultury dawnych mieszkańców bieszczad.
Ta ciekawa cerkiew jest dobrym miejscem aby pomacać się z kulturą byłych mieszkańców Bieszczad. Po Akcji Wisła, wypędzaniu tubylców i paleniu wszystkiego co wystaje nad ziemią, ta cudem ocalała cerkiew są jedyną możliwością poznania kultury Łemków w regionie.
- Barni Brodaty

Atrakcje Bieszczad: Duszatyn
Punkt 10. Duszatyn i Przełom Osławy
Sporo przyrody tuż obok asfaltowej drogi.
Asfalt w bardzo dobrym stanie przyciąga miejscowych, chętnych do skorzystania ze skrótu, przyciąga turystów chcących przejechać się trasą kręconą chyba na wszystkich współczesnych filmach „bieszczadzkich”, przyciąga też strażników leśnych. Jak tylko muszą pracować a im się nie chce- łupią mandatami przejezdnych jak Janosik murgrabie. Ale warto! Serio warto!
- Barni Brodaty
Atrakcje Bieszczad: Smolnik

Punkt 11. Lotnisko w Smolniku i dobra szama
Atrakcje w sam raz na koniec dnia.
Pierwszy dzień wycieczki z wolna dobiega końca. Z doświadczenia wiem, że powrót to chwila rozluźnienia. Już nic nie muszę. Chcę się wtedy odprężyć przy piwie, nie myśleć o niczym zbytnio angażująjącym, dobrze zjeść. Powrót z Duszatynia do Cisnej jest dokładnie taki!
- Barni Brodaty
Mapa Bieszczad- pierwszy dzień Bieszczadzkiej przygody
Samochodowy szlak Bieszczady według Barnaby
- Barni Brodaty