Mapa Bieszczad- jaka najlepsza?

Mapa Bieszczad – najlepsza to taka, która jest dokładna i wyraźnie prezentuje szlaki

Wybór najlepszej Mapy Bieszczad nie jest łatwy, oferta jest duża a różnice subtelne.

Od lat podróżując po Bieszczadach kupuję masę map. Jako Przewodnik po Bieszczadach, rokrocznie zdzierałem wiele map, pokazując turystom, gdzie jesteśmy, gdzie byliśmy i jaki gdzie znajduje się kolejny punkt szlaku Bieszczady według Barnaby. Często na mapie rysowałem, pisałem. Nie mam cienia wątpliwości: Mapa Bieszczad poddawana jest równie cieżkim próbom co np. buty, plecak czy namiot. Bywa, że w ciągu tygodniowego wyjazdu całkowicie zużywa się mapa, ale czy to ma znaczyć, że lepsza jest laminowana?

Szlaki w Bieszczadach - idealna mapa do chodzenia bieszczadzkimi szlakami

Szlaki w Bieszczadach często są tak źle oznaczone, że konieczne jest posiadanie przejrzystej i czytelnej mapy. Fakt ten może być zdumiewający, ponieważ tradycyjna turystyka górska, ta „szlakowa” w innych, znanych górach nie wymaga tak dokładnych i dopieszczonych map. Tutaj, w Bieszczadach wystarczy że „lasy państwowe” przeprowadzą zrywkę i już się cała wędrówka przemienia w chaotyczne błądzenie i poszukiwanie zgubionego szlaku. Zrywki to największa zmora bieszczadzkich szlaków, ale nie jedyna. Często szlaki niszczone są przez siły natury, czasem przez samych turystów.

Idealna mapa na szlaki w Bieszczadach to taka, która ma bardzo dobrze oznaczone szlaki, czasy przejść i punkty orientacyjne w terenie.

Mój początek szlajania się po Bieszczadach to czasy, kiedy blisko połowę kontrolnych weryfikacji pozycji na mapie odbywało się w oparciu o zamieszczony na mapie wypał. Liczne retorty były doskonałym punktem odniesienia. Było je widać, z jeszcze większej odległości było je czuć, a i sami smolarze byli często pomocni w czasie nocnego zbłądzenia.

Dokładna mapa bieszczadzkich szlaków to nie tylko ilość detali

Bardziej niż ilość detali ważna jest czytelność mapy

Na nic zda się mapa, na której nie będziemy mogli odnaleźć konkretnego detalu w konkretnym miejscu. Szczyty, źródła, drogi, potoki, mosty, budynki, sieci energetyczne, wypały, szałasy to wszystko musi ze sobą na mapie „grać”. Mapa topograficzna musi mieć odpowiedni kontrast.
To właśnie sposób przedstawienia detali na mapie decyduje o tym która jest najlepsza do naszych potrzeb.

 

Mapa Bieszczad- jedna najlepsza!

 

Dobra mapa Bieszczad w PDF

Często jestem pytany o mapę Bieszczad w PDF. Niby kpina, a jednak poważne pytanie

Pomijam tu skrajny absurd, jakim jest szukanie oszczędności na czymś, co często ratuje dupę. No bo, to dzięki mapie możesz się odnaleźć i wrócić na nocleg, także dzięki bieszczadzkiej mapie możesz skutecznie wezwać pomoc. No są tacy, co za nic mają te tęgie argumenty i wolą te paręnaście złotych wydać na piwo. Wolno im.

Omawiając kwestie map Bieszczad w PDF, zastanawiałem się nad jednym: skalą. I nie chodzi tu o skalę problemu, tylko mapy. Dobra mapa, aby miała odpowiednią ilość detali, kontrast, a więc żeby była to czytelna mapa Bieszczad, trzeba pamiętać, żeby taka mapa miała odpowiednią wielkość, czyli skalę.

Skala mapy jest w mojej opinii kluczowa, zbyt wielka powoduje, że mapa jest obustronna i jej obsługa jest kłopotliwa. Zbyt mała skala powoduje zbyt ciasne nagromadzenie detali a wiec spadek czytelności o której wspominałem.

Stara mapa Bieszczad - dobre bo stare!

Stare wydawnictwa są wg mnie są najbliższe ideałowi. Są bardzo czytelne i są dokładne. Kupując przez lata kolejne wydania map, porównując je, doszedłem do wniosku, że ilość znaczników na mapie z roku na rok maleje. Tak czy owak, dobrze jest zachować swoją pierwszą bieszczadzką mapę, ciekawie się później prezentuje z perspektywy czasu :)

 

Zamów przewodnik po Bieszczadach!

Przekonaj się, że „Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę”.