2018 12 11 mapa bieszczad

Mapa Bieszczad: Mapa turystyczna Compass

Według zapewnień  wydawcy:

  • Skala 1:50 000
  • Mapa zwiera szlaki piesze, rowerowe, konne, sieć dróg i informacje przydatne żeglarzom.
  • „Nowe wydanie mapy posiada zaktualizowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, dokładną klasyfikację kościołów i cerkwi, wybraną bazę noclegową i gastronomiczną oraz wszelkie inne informacje przydatne turyście. Dodatkowo rozbudowany został schemat szlaków turystycznych wraz z czasami przejść. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu.”

Cena nabycia 10:90

Mapa Bieszczad: Compass

Ta mapa Bieszczad jest serio dobra, choć jej nie lubię.

Z tą bieszczadzką mapą można serio poszaleć po bieszczadzkich lasach.

Poprzedni artykuł był mocno miażdżący dla wydawcy. I dobrze. W Internecie co raz więcej populistycznych treści klepanych „pod lajki”, a co raz mniej rzetelnego przekazu. Tutaj zanosi się na biegunowy kontrast. Mapa odbiega od „ideału” jedynie subiektywnymi detalami.

Dobra mapa Bieszczad znaleziona!

Bieszczadzka mapa z którą bez obaw puszczę Cię w las!

Mapa Bieszczad w dobrej skali. To ważne, bo dzięki temu możesz spokojnie palcem wodzić po mapie i nie zakrywasz detali. Bez problemu zaznaczysz swoją lokalizację, albo trafisz do wybranego miejsca. Wszystko to właśnie dzięki dobrej skali mapy, umożliwiającej precyzyjne odnoszenie swojej pozycji do siatki na mapie.

Posiadana mapa Bieszczad jest XX wydaniem. To wcale nie znaczy, że wszystkie poprzednie były błędne. Wyobraź sobie, że po Bieszczadach podróżujesz z mapą oficera Carskiej Armii. Góry się zmieniają. Zmienia się granica lasów: dzięki pracy leśników powstają i powiększają się leśne polany, a tam gdzie leśnicy nie wyciągają swoich pazernych toporów polany i granie zarastają. Z Bieszczad znikają retorty, pojawiają się zbiorniki retencyjne. Dobrze jest wiedzieć, że wydawca nie kładzie lachy na nasze bezpieczeństwo i aktualizuje przekazywane informacje. Wydawca sam pisze, że aktualność mapy to zaleta,  ekipa Compass wie dla kogo wydaje mapy, kto jest ich czytelnikiem i nie ma co ukrywać- dają radę!

Mapa Bieszczad: Compass

Wyraźne oznaczenia na bieszczadzkiej mapie. Przede wszystkim szlaki piesze i te nie wiem komu potrzebne konne i rowerowe. Co ważne, poza szlakami zaznaczone są drogi leśne, stokówki i cała masa przeróżnych duktów. To bardzo istotne detale. Kiedy wyjdziesz z lasu na drogę, dzięki tej bieszczadzkiej mapie dowiesz się gdzie iść dalej- mam nadzieję.

Dużo bieszczadzkich detali na serio dobrej mapie. Poza oznaczeniami szlaków i dróg, zaznaczona jest cała masa detali. Super. W mojej opinii jest ich w sam raz. Tych turystycznych punktów wystarczy dla każdego kto odwiedza Bieszczady. Punkty terenowe natomiast mają to do siebie, że zawsze jest ich za mało.
Sam rozpoznając jakąś bieszczadzką sprawę, korzystam z mojej ulubionej mapy, z map leśnych, przedwojennych i czasem jeszcze materiałów udostępnionych przez muzea. Zawsze mam niedosyt, wiec moje stwierdzenie, że leśnych punktów terenowych jest za mało, nie świadczy o wadliwości mapy.

Mapa Bieszczad i „odwieczny” dylemat: laminowana czy papierowa?

Bieszczadzka mapa zakupiona do celów pisania tego artykułu jest papierowa. Ma to swoje zalety.

Papier jest praktyczny w domowym zaciszu. Jest miły w dotyku, precyzyjnie przyjmuje pracę pióra czy ołówka. Przy nocnych analizach terenu, papier nie odbija światła przez co nie męczy zbytnio oczu. To niezaprzeczalne cechy map papierowych. Na początku swojej Bieszczadzkiej przygody miałem parę sytuacji, kiedy papierowa mapa wyraźnie górowała nad laminatem. Pomijając tu okoliczności sanitarne, redaktorski skrawek mapy posłużył mi kiedyś do rozpalenia ogniska. Trochę głupio tak palić mapę, ale jak się dupsko trzęsie z zimna to priorytety potrafią się mocno przetasować.

Na koniec porównanie mapy Bieszczad Compass z moim ideałem.

Mapa Bieszczad: Compass - porownanie

Mapa Bieszczad Compass

Mapa Bieszczad: Ruthenus

IMHO ideał mapy Bieszczad. 

Porównujemy referencyjny odcinek między Baligrodem a Chryszczatą.  Na obu mapach, jest podobna, spora ilość detali, szlaki, drogi. Na obu mapach są wyraźne poziomice. W mojej subiektywnej ocenie, mapa Compass ma nieco mniej wyrazistą rzeźbę terenu, jasne odcienie zielonego koloru i poziomice też są jakieś takie…  Nie podlega jednak wątpliwości, brak oznaczeń Krukara. Liczba historycznych nazw geograficznych jest mocno okrojona i jest to obiektywny brak, na rzecz jednej tylko mapy. Ten detal nie jest ważny dla zdecydowanej większości turystów. Ja jednak lubię nazywać sobie różne miejsca cieszy mnie, że Compass choć niektóre miejsca pooznaczał dawnymi nazwami.

Bieszczady mapa Compass- podsumowując:

Mapę uważałem za średnią, do momentu pisania tego artykułu. Pamiętam przekomarzanie się w Cisnej w Informacji Turystycznej o tym, która mapa jest lepsza. Już wtedy trudno mi było znaleźć argumenty przeciwko Compassowi. Podczas pisania tego tekstu przyjrzałem się dokładnie mapie i jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem. Z czystym sumieniem mogę polecić do zapakowania do plecaka!

Zamów przewodnik po Bieszczadach!

Przekonaj się, że „Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę”.