Czas na prawdziwą przygodę – ruszamy w Bieszczady!

Bieszczadzki przewodnik prawdziwego turysty na zimową wyprawę.

Stało się, jesteś w Bieszczadach zimą. Trochę zagubiony, bo zimno i ciemno, trochę podekscytowany, bo przygoda i wakacje. Okres zimowy to czas, kiedy górskie szlaki wyludniają się i możesz obcować z przyrodą bez niepotrzebnego towarzystwa tłumu turystów. Musisz jednak pamiętać, że zima w Bieszczadach rządzi się swoimi prawami – dzień jest krótszy, knajpy w większości pozamykane, a – w zależności od pogody – na zewnątrz roztopy lub gruba warstwa śniegu. Jednak nie obawiaj się, tak się składa, że trafiłeś w jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Dobrze, skoro wiemy już, gdzie jesteśmy i jak wygląda świat za oknem, pora wyruszać na bieszczadzki szlak!

przewodnik po bieszczadach na zime

Na szlaku z głową, czyli mapa i przewodnik po Bieszczadach w plecaku

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to zagrożenia, jakie niosą za sobą Bieszczady zimą. Tak, wiem, powinienem zacząć od przyjemnych rzeczy. Cóż, na mojej liście ważnych tematów bezpieczeństwo zajmuje pierwsze miejsce. Inaczej niż latem, zimowe Bieszczady to m.in. krótki dzień, niskie temperatury, wysoka wilgotność i nieprzyjemny wiatr, który stosunkowo szybko wychładza organizm. Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo, przede wszystkim zawsze zawczasu planujemy trasę wycieczki – gdzie, którędy i po co. Jak to zrobić? Korzystamy z mapy i przewodnika po Bieszczadach. Co więcej, wspomniane przybory mamy zawsze przy sobie, tak aby w razie jakichkolwiek problemów móc wytyczyć nową trasę lub – w przypadku zboczenia z niego – wrócić na wcześniej zaplanowany szlak.

Gdzie w Bieszczady zimą? Co warto zobaczyć?

Jeżeli zdarzy się, że zimowa pora okaże się wyjątkowo nieprzyjemna i całe Bieszczady pokryje gruba warstwa śniegu, warto rozważyć kilka innych rodzajów atrakcji. Na Podkarpaciu znajdziesz mnóstwo niezwykle ciekawych muzeów – np. Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej czy Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Gwarantują one nie tylko godziny dobrej zabawy, ale również solidną porcję wiedzy. Dobrym pomysłem na Bieszczady zimą jest także zwiedzanie rozsianych tu i ówdzie cerkwi. W moim przewodnikuznajdziesz na ten temat osobny rozdział, okraszony rozmaitymi faktami z historii i etnografii Bieszczad.

Dzikie wakacje w Bieszczadach, czyli tropimy zwierzynę

Zwiedziłeś muzea? Byłeś już w kilkunastu cerkwiach? Inne atrakcje również zaliczone? Ok, czas na coś ekstra. Bieszczady zimą to także zdecydowanie mniej ludzi na szlakach, a co za tym idzie więcej spokoju i ciszy w lasach. Jeżeli dodamy do tego osłabioną przez trudy zimowej pory zwierzynę, to otrzymamy doskonałą okazję do jej tropienia i obserwacji. Pamiętaj tylko, że w pogoni za zwierzakiem łatwo zboczyć z trasy, dlatego – tak, zgadłeś, o co chodzi – zawsze miej przy sobie przewodnik po Bieszczadach oraz mapę rejonu, w których aktualnie przebywasz. Jeżeli zadbasz o swoje bezpieczeństwo, to gwarantuje, że Bieszczady zimą dostarczą Ci całej masy frajdy. Powodzenia w drodze!

 

Zamów przewodnik po Bieszczadach!

Przekonaj się, że „Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę”.