co zabrac w Bieszczady?

Do napisania tego artykułu nakłonił mnie kolega, który przekonał mnie, że jest sporo osób które takiego artykułu potrzebują. Coś w tym pewnie jest na rzeczy. Sam po sobie wiem, jak zmieniał się mój plecak na przestrzeni lat. Kiedyś toboł ważył lekko trzydzieści kilka kilogramów, dziś jest to ok. 15 kilo i śmiało może zejść poniżej 10.

Mapa Bieszczad: Bieszczady od Komańczy po Tarnicę

Jedna z najdziwniejszych map Bieszczad jaką kiedykolwiek trzymałem w ręce.

 

Według zapewnień  wydawcy:

 

  • Skala 1:50 000 i 1:75 000
  • Wydanie 2017/2018
  • Cena 13zł

najlepsza majowka w bieszczadach

Majówka w Bieszczadach- powody żeby nie jechać i siedzieć z dupą w domu. W tym roku mamy wyjątkowo długi weekend majowy. W teorii może zacząć się już jutro, a zakończyć za 10 dni. Zapewne sporo osób pomyślało, że warto jechać w Bieszczady. Nie prawda!

Dydiowa Bieszczady. Chatka Dydiówka wspomnień czar

Chatka na Dydiowej to początek mojej przygody z Bieszczadami. Przy okazji segregowania zdjęć znalazłem te z pierwszej w życiu wizyty w chatce. Zapraszam do obejrzenia skromnej dokumentacji fotograficznej.

 

Mapa Bieszczad: LP Leśny Kompleks Promocyjny LASY BIESZCZADZKIE

Tu nie będzie zbyt wielu przychylnych słów. Chcąc odnieść się do pełnej puli wydawnictw kartograficznych przyszło mi napisać i o tym ... czymś

 

Według zapewnień  wydawcy:

 

 • Mapa w skali 1:50 000

Niedźwiedzie w Bieszczadach częściej podchodzą do ludzi.

 

Niedźwiedzie w Bieszczadach to temat rzeka. O miśkach w Bieszczadach pisałem już sporo, jeszcze wiecej opowiadałem na Bieszczadzkich wycieczkach. Jak się jednak okazuje, temat nie został wyczerpany. W 2015 roku wydawało mi się, że konflikt na linii człowiek- niedźwiedź osiągnął punkt kulminacyjny. W Olszanicy znaleziono ciało człowieka z śladami pogryzienia przez niedźwiedzia. To był jednoznaczny sygnał, że niedźwiedź nie atakuje ludzi tylko dlatego, że się to nie kalkuluje. Kiedy ciało leży „gotowe” to czemu nie. Pozornie. Finalnie nie stało się nic.

mapa bieszczad ruthenus 2010

Wydawnictwo Ruthenus jest stałym i mocnym graczem na rynku Bieszczadzkich Map. Opisywana mapa jest najlepszym kompromisem między ilością detali, czytelnością i  dostępnością.

 

Według zapewnień  wydawcy:

 • Skala 1:60 000,
 • Data wydania 2010/2011,
 • Prawidłowo oznaczono Źródła Sanu
 • Oryginalne nazewnictwo, zdjęcie satelitarne, informator krajoznawczy, czasy przejść na szlakach, siata GPS WGS-84

Cena nabycia 10 zł wtedy chyba.

2019 01 01 sylwester

Pojechać w Bieszczady na Sylwestra. Zrobić zdjęcie z punktu widokowego, tak, żeby było widać bieszczadzkie fajerwerki na tle wioski. Kolejny pomysł zrealizowany. Co prawda nie do końca udało się wszystko ogarnąć. 

Przewodnik prosto z Bieszczad

Ruszaj w góry z przewodnikiem. Zwiedzaj Bieszczady z głową! Tak, to właśnie ten, długo wyczekiwany moment. Przeze mnie, ale jednak. Mówiąc całkiem serio, jestem niezmiernie dumny, że mogę Wam zaproponować przewodnik po Bieszczadach mojego autorstwa – "Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę" lub po prostu – przewodnik dla dobrych ludzi. Co to znaczy? Cóż, kochasz Bieszczady? Jesteś nimi zafascynowany? Organizujesz pierwszy wyjazd w Biesy? Czytaj, planuj, chłoń te wspaniałe góry! Dołożyłem wszelkich starań, aby stworzyć książkę, dzięki której spojrzycie na Bieszczady nieco inaczej, poznacie ich drugą twarz, często ukrytą w odmętach trudnej historii i leśnych duktów. Mam ogromną nadzieję, że “Nieodkryte Bieszczady…” staną się Waszą ulubioną lekturą!

Mapa Bieszczad: Compass

Pamiętam przekomarzanie się w Cisnej w Informacji Turystycznej o tym, która mapa jest lepsza. Już wtedy trudno mi było znaleźć argumenty przeciwko Compassowi. Podczas pisania tego tekstu przyjrzałem się dokładnie mapie i jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem.

 

Według zapewnień  wydawcy:

 

 • Skala 1:50 000
 • Mapa zwiera szlaki piesze, rowerowe, konne, sieć dróg i informacje przydatne żeglarzom.
 • „Nowe wydanie mapy posiada zaktualizowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, dokładną klasyfikację kościołów i cerkwi, wybraną bazę noclegową i gastronomiczną oraz wszelkie inne informacje przydatne turyście. Dodatkowo rozbudowany został schemat szlaków turystycznych wraz z czasami przejść. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu.”

Cena nabycia 10:90

Mapa Bieszczad: Comfort Map-- Expressmap

Mapa dla mnie jest odzwierciedleniem rzeczywistości, a rzeczywistość po odczytaniu mapy Comfort Map może zadziwić. Przekonaj się, czym się różni mapa Express Map od najlepszej mapy Bieszczad. 

 

Jak zapewnia wydawca:

 
 • Mapa turystyczna 1:65 000
 • Mapa zgodna z GPS
 • Bogata i aktualna treść turystyczna
 • Szlaki piesze z czasami przejść
 • Szlaki rowerowe i konne
 • Plastyczna rzeźba terenu. 
 

Cena nabycia: 21,90. Ale czy warto? 

Przewodnik po mrocznych Bieszczadach

Z przewodnikiem odwiedzamy mroczne zakątki Bieszczad. Jeżeli wydaje Ci się, że Bieszczady to wyłącznie dzika przyroda – gęste lasy, piękne szczyty na czele z Tarnicą i bogactwo zwierzyny, to jesteś w ogromnym błędzie. Oczywiście, znajdziesz tu wszystkie wspomniane elementy, jednak wystarczy zdjąć z półki przewodnik po Bieszczadach, by przekonać się, że jest tu cała masa innych atrakcji. Chociaż, będąc szczerym, sam nie wiem, czy “atrakcje” to właściwe określenie. Jeśli spojrzymy na Podkarpacie przez pryzmat historyczny, szybko okaże się, że region ten kryje znacznie więcej, niż początkowo mogło nam się wydawać. 

 

Mapa Bieszczad- jaka najlepsza?

Wybór najlepszej Mapy Bieszczad nie jest łatwy, oferta jest duża a różnice subtelne. Od lat podróżując po Bieszczadach kupuję masę map. Jako Przewodnik po Bieszczadach, rokrocznie zdzierałem wiele map, pokazując turystom, gdzie jesteśmy, gdzie byliśmy i jaki gdzie znajduje się kolejny punkt szlaku Bieszczady według Barnaby. Często na mapie rysowałem, pisałem. Nie mam cienia wątpliwości: Mapa Bieszczad poddawana jest równie ciężkim próbom co np. buty, plecak czy namiot. Bywa, że w ciągu tygodniowego wyjazdu całkowicie zużywa się mapa, ale czy to ma znaczyć, że lepsza jest laminowana?

 

Idealne buty w góry.

 

Jak wybrać idealne buty w góry? Kilka tygodni wcześniej opisałem jak wybrałem najlepsze buty w Bieszczady. W dobie masowej nadprodukcji wszystkiego, nie każdy zdecyduje się na zaproponowany model butów górskich. Warto jednak mieć świadomość na co zwracać uwagę. 

2018 09 03 jaki namiot w bieszczady husky felen
Po sukcesie artykułu: jakie buty w Bieszczady postanowiłem napisać: jaki namiot w Bieszczady- bo i w tym temacie mam trochę doświadczenia i przemyśleń. No ale zacznijmy od początku, na początku był Fjord Nansen Islandia, potem Jack Wolfskin- jakieś iglo, potem norka, a na końcu Husky Felen. Każdy miał swoje zalety... i wady. Zapraszam do lektury

Errata- Spłonęła chata na Dydiowej

Wczoraj dodtała do mnie przykra wiadomość: spłonęła chata na Dydiowej.

W związku z tym, z żalem muszę wydać erratę:

Rozdział 12 d- Dydiowa

Jest: Dydiowa to wyjątkowe miejsce

Powinno być:  Dydiowa to było wyjątkowe miejce.

Kopalnie Ropy naftowej w Bieszczadach
Temat bieszczadzkiej ropy naftowej jest dla mnie wyjątkowy. Po wielu wielu latach podróży po Bieszczadach, przeczytanych licznych książkach i galonach bimbru opitego z miejscowymi, miałem mniemanie, że jako tako poznałem Bieszczady. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że żaden przewodnik po Bieszczadach nie prowadzi wycieczek na stare kopalnie ropy naftowej! Skąd to wiem? Kiedy docierałem do kolejnych odwiertów- miałem wrażenie, że jestem na planie Indiana Jones, że jestem tu pierwszy. W większość miejsc nie docierają nawet zwierzęta. 

Zapraszam do zapoznania się z krótką historią ropy naftowej w Bieszczadach, z moją przygodą odkrywania szybów naftowych w Bieszczadach. A na deser (tzn na końcu) krótki film

 

2018 07 09 zamek w stobnicy
Od pewnego czasu na popularności zyskała sprawa zamku w Puszczy Noteckiej.  Gawiedź wszelaka na łamach Internetów przewala się oskarżeniami, epitetami i osądami.  Zaskakujące jest, jak wiele ludzie wiedzą o jeziorze patrząc na jego jedną małą fotografię lotniczą. Sam mam tę kosmiczną fortecę pod nosem i choćby jako entuzjasta „Festung Posen” wybiorę się tam na dniach, aby rzucić okiem na największą ceglaną inwestycję w ostatnich czasach.  Będąc w Bieszczadach przywykłem do słuchania niestworzonych historii i mierzenia ich autentyczności a także stawiania na szali i ocenę obiektywności wielu bajań. Postanowiłem jednak skrobnąć coś samodzielnie- jak równy z równym- opierając się jedynie na dostępnych powszechnie materiałach. 

 

Śmierć w wakacje w Bieszczadach [foto: Andrzej Żmiju Borowski]
Cisnąc na gaz w samochodzie nie zyskasz kwadransu nawet na najdalszych trasach. Od kiedy Polska weszła do Unii, z bieszczadzkich dróg znikły dziury a na asfalcie pojawiły się trupy: wszystkie i bez wyjątku gatunki chronione- ofiary ludzi, którzy przyjechali w Bieszczady na urlop i pędzą i wypoczywają jednocześnie.

 

Jakie buty w Bieszczady

Piszę ten tekst, bo niedawno kapnąłem się, że do wywodu na temat butów w Bieszczady byłem prowokowany zbyt wiele razy. Na znalezienie swoich idealnych butów potrzebowałem z górką dziesięciu lat. To były poszukiwania pełne krwii, łez i wielu dziwacznych przygód. Podzielę się tu swoimi doświadczeniami, bo nie chcę aby inni powielali te same błędy.

 

Bieszczadzki przewodnik prowadzi na czosnek niedźwiedzi
Jako bieszczadzki przewodnik pokazuję turystom nie tylko punkty widokowe i zwierzęta. Często godne uwagi są rośliny. Czosnek niedźwiedzi jest właśnie taką rośliną. Rozpoczynając sezon wycieczkowy wczesną wiosną lubię zatrzymywać się na czosnek w okresie około obiadowym. Trochę tak, jak to ma miejsce z grzybami jesienią. Bardzo go lubię i kiedy tylko jest możliwość zajadam się nim do granic rozciągliwości żołądka.

2018 05 02 przewodnik po bieszczadach w pdf
Kiedy tylko zakończyłem pisanie przewodnika rozpocząłem fazę poprawek. Pierwsza i druga korekta „Nieodkrytych Bieszczad” miała się ku końcowi. Rozpocząłem poszukiwania sposobów prostej i uczciwej sprzedaży przewodnika po Bieszczadach w PDF.

Przewodnik po Bieszczadach: Beksa, Beksiński w Poznaniu
Bieszczadzkie atrakcje w Poznaniu. Od pewnego czasu, w Poznaniu gościmy wystawę Beksińskiego. W Starym Browarze w Poznaniu wystawa obejmuje 3 sale. Prezentowane są liczne szkice jeszcze z dzieciństwa „Beksy”, można podziwiać rysunki z okresu wczesnej twórczości a także obrazy z różnych okresów twórczości autora. Sporą część wystawy Beksińskiego zajmują fotografie i grafika komputerowa. I dobrze, z odpowiednim komentarzem, te najmniej dla mnie atrakcyjne prace nabrały walorów i zacząłem przyglądać im się ze sporą ciekawością. Na 2 ekranach prezentowane są filmy, na których omawiana jest twórczość artysty, są fragmenty wywiadów, wypowiedzi krytyków sztuki.

Przewodnik po Bieszczadach: Nieodkryte Bieszczady- Paniszczów 01
Miejsce opisane w Bieszczadzkim przewodniku, do którego nigdy nie prowadziłem wycieczki. W środku doliny na zboczu znajduje się skała, spod której jest fenomenalny widok na baśniową dolinę. Idealne miejsce do obserwacji życia Prawdziwych Bieszczadników: wilków, niedźwiedzi, saren, jeleni, bobrów, żubrów. Zarastająca dolina, w której niegdyś tętniło ludzkie życie jest wymarzonym miejscem dla zwierząt. Szczególnie stare sady są bazą pokarmową dla wielu zwierząt.

Bieszczadzki Przewodnik "Nieodkryte Bieszczady", Beniowa
Zdjęcie na miarę Bieszczadzkiego Przewodnika! Historia wykonania tego foto wiąże się z niesamowitym heroizmem, walką ze słabościami. Noc była bezchmurna, podniosły się gęste mgły. W bimbrowym przypływie geniuszu zrodził się pomysł, aby o wschodzie ogarnąć fotografie na cmentarzu na Beniowej.

bieszczadzki przewodnik rychu szocinski wierszokleta
Poznałem gościa podczas pierwszego pobytu w Bieszczadach. Kupiłem 3 rzeźby, które miały być wysłane pocztą. Po pół roku musiałem wrócić, przypomnieć się o przesyłce. I tak oto utrwaliliśmy sobie swoje personalia. Kiedyś, kiedy nasza znajomość mogła jeszcze sporo znieść, byłem u Rycha częstym gościem. Na tyle częstym, aby uznać pewien ciąg wydarzeń za schemat. 

Bieszczadzki Przewodnik "Nieodkryte Bieszczady", Krzyż w Rabem
Pamiętam jak znaleźliśmy z ojcem to miejsce. To były czasy, kiedy na przełęcz Żebrak można było wjechać bez obaw o uciążliwości nadleśnictw. No i auto było wysoko zawieszone, więc nadwozie pozostawało nad pokrywą śnieżną. Fajny czas. Dużo w tamtym okresie poznałem nowego. Dużo z tamtego czasu znalazło się w Bieszczadzkim Przewodniku

Bieszczadzki Przewodnik "Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę", Terka
Historia związana z tą fotografią jest jedną z głównych osi wokół których pisany jest przewodnik. Terka zawsze była też centralnym punktem wycieczek „Bieszczady Według Barnaby”.

Bieszczadzki Przewodnik "Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę"
Przed wydaniem przewodnika istniało parę pomysłów na okładkę. Ostatecznie okładka bieszczadzkiego przewodnika ma formę znaku zakazu ruchu, ze zdjęciem w środku. Kto wie co przedstawia fotografia?

2018 02 15 przewodnik w radio merkury
Tak się stało, że trafiłem do Radio Poznań. 15 lutego 2018 byłem gościem Joanny Diviny i Franciszka Walerycha w programie Mała Czarna. Jako Przewodnik Bieszczadzki opowiadałem o bezpieczeństwie podczas zimowego wyjazdu w Bieszczady, oraz zimowych atrakcjach Bieszczad

2018 02 02 land life
Jakoś tak bez większego konkretnego powodu pojawiłem się u kumpla, a ten wypalił, że coś się kroi i że czy mogę pomóc. Moja dyskoteka była daleko w Bieszczadach, więc ucieszyłem się, że uda się choć na papierze wskrzesić motor. Zaproponowałem swoją pomoc przy tworzeniu gazety, no i udało się stanąć na wysokości zadania. Miało być o przygodach w Bieszczadach a wyszło sporo więcej. Nie było zbytnio czasu się spotkać na spokojnie, więc większość detali ustalaliśmy mailowo. Ustalaliśmy to znaczy ja otrzymywałem dokładne informacje o czym pisać, a potem wypluwałem nowe teksty.

Ta gazeta to sporo mnie, tak na luzie, bez spiny, z jajem. 

2018 01 04 https icon
Od dziś, odwiedzanie strony z przewodnikiem po Bieszczadach jest zabezpieczone i certyfikowane SSL (secure socket layer). Starania o certyfikat podjąłem już spory czas temu. Aby iść z duchem czasu, zmuszony byłem odejść od dotychczasowego operatora serwera. Plany były, aby juz na początku grudnia umożlwić czytelnikom bezpieczne surfowanie po stronie z bieszczadzkim przewodnikiem. Udało się dopiero dziś. Strona Wydawnictwa Leśne Oko jest szyfrowana!

 Z okazji nadchodzących świąt, życzę wszystkim spokoju, radości i czasu na te pasje, na które przez cały rok nie ma chwili. Życzę wszystkim, aby te święta upłynęły w uśmiechu i w towarzystwie pozytywnych emocji. 

//Grafika jest linkiem do białoruskiej piosenki o okresie bożonarodzeniowym. Zachęcam do odsłuchu.

 

 

noclegi w bieszczadach grzechowisko wetlina

Od kiedy zakończyłem etap Wycieczek Bieszczady według Barnaby, zjechałem z gór i zostałem gnidą miejską, co pewien czas powracają pytania „co polecasz na pierwszy wyjazd w Bieszczady”. Pytania te dotyczą kwestii mniej książkowych: noclegów i knajp. Pora uporać się z tą częścią, której nie chcę rozdmuchiwać na kartach przewodnikaNieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę”.

 

bieszczadzki przewodnik i biolite

Przewodnik po Bieszczadach wspierany przez Paker.

Kolejne wsparcie wydawanego Przewodnika po Bieszczadach otrzymałem od dystrybutora sprzętu turystycznego marki MSR.Współpraca zaskoczyła dość naturalnie i wynika z wieloletnich doświadczeń, zaczęła się już na studiach. 

bieszczadzki przewodnik na youtube
Cześć, jestem Barnaba.
Pozdrawiam Was z Łajby pełnej przygód Santa Maria. Zachęcam Was do przeczytania przewodnika Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę. To jest książka, która naprawdę wciągnie Was w Bieszczadzką przygodę!

przewodnik bieszczady pdf
Pierwszy przewodnik po Bieszczadach w pdf. Od samego początku przewodnika o Bieszczadach publikacja była dostępna w PDF. Chcąc zachęcić miłośników Bieszczad do lektury, jest to jedyna droga do współczesnego czytelnika. Udostępniam PDF w ramach Google Books. Platforma ta jest kompromisem między powszechnym dostępem do tekstu, a zabezpieczeniem przed rozpowszechnianiem nielegalnych kopii.  

przewodnik nieodkryte bieszczady namioty husky
Jako autor- wydawca Przewodnika Bieszczadzkiego nawiązałem współpracę z Husky Polska. W przewodniku Nieodkryte Bieszczady pojawiła się subtelna reklama namiotów Husky. Mam nadzieję, że ta dodatkowa strona będzie zachętą do zapoznania się z ofertą czeskich namiotów. 

 

 

2015 07 19 orlen sml
"Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę" na Orlenie w Lesku. Małymi krokami docieram do zmotoryzowanych. Pomijając fakt, że oferowany jest tam bieszczadzki przewodnik, polecam tę stację, jako ostatnią o w miarę normalnych cenach paliw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 02 17 google play sml
Wielkie zaskoczenie! Wow! Niesamowita niespodzianka od Google. 

Blisko rok temu, zupełnie nie ogarniając sytuacji wstawiłem swój przewodnik do sklepu Google Play. Książkę wpychałem tam na siłę, nie zrażając się drakońskimi prowizjami, ani topornymi wtedy i nieczytelnymi dla mnie stronami www, przez które trzeba było przebrnąć. 

 

 

Self- publishing niezależne wydawnictwo.  Krok po kroku! 

Daj co mi się należy bo po to tu bywam 
Nie ma nic, nic kurwa nie spływa 
Jak wyjadę swą ścierką rano 
On sunie przez miasto Nissanem Terrano 
I znowu usłyszę "nędza na rynku" 
Sekretarz to wampir w spoczynku


Mój wydawca jest złodziejem... (Kazik)

bieszczady mapa nieodkryte bieszczady wycieczki bieszczady wedlug barnaby 2 s
Mapa "Nieodkryte Bieszczady" to moja autorska wizja przedstawiania Bieszczad jako miejsca odkrywanego za każdym razem na nowo. Naniesionych jest wiele punktów bardzo charakterystycznych w Bieszczadach. Tak jak jest faktycznie, tak i na mapie wiele pozostaje jeszcze do odkrycia.

 

 

 

 

nieodkryte bieszczady istnieja naprawde korekta s
Przewodnik "Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę" już po kolejnej  korekcie. Jeszcze tylko ostatnie szlify i premiera!

Poza usunieciem drobnych, ale irytujących mnie, jako autora błędów, należy spodziewać się nieco więcej zdjęć, w większym formacie. Nowością będzie też wersja anglojęzyczna. Takie rozwiązanie wynika z obserwacji wielu rodaków, którzy przyjeżdżają tu z emigracji na urlop i są w towarzystwie obcojęzycznych przyjaciół.

Na foto, na mapie chochlik kartograficzny istniejący juz od wielu lat.

 

 

 

 

 

 

bieszczady przewodnik nieodkryte bieszczady premiera 01
W piątek 1 listopada 2013 roku w Bieszczadach miała miejsce premiera mojej pierwszej książki "Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę". Tego dnia przekonałem się, że ten śmiały krok, samodzielne wydanie książki, to dobre posunięcie. Poznałem też radość pisania dedykacji w książce. 

Zamów przewodnik po Bieszczadach!

Przekonaj się, że „Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę”.